Bir Acayip Hastalık Stockholm Sendromu

admin tarafından Pzt, 09/26/2011 - 19:42 tarihinde yayınlandı

Stockholm sendormu
Bir internet haberinde çinli bir manyağın(gerçi çinli olupta sağlıklı olan var mı bilmiyorum?) dişinde tırnağından artırdığı bir kaç dolarla yer altına zindan yaptırıp,zindana kapattığı 6 kadını yıllarca köle gibi kullanıp 2'sini de öldüren adam için kaçırdığı rehineler şikayetçi olmamış.

Düşünün olayın ciddiyetini ve kadınlardan hiçibiride şikayetçi olmuyor.Nasıl olurda şikayetçi olmazlar diye düşünürken kadınların Stockholm sendromu diye tarif edilen bir hastalığa yakalandıklarını öğrendim.
Psikolojik bir hastalık olan bu stockholm sendormu şöyle bir şeymiş;

Rehinenin kendisini rehin alan kişiye duygusal anlamda bağlanması olarak özetlenebilecek psikolojik durumu anlatan bir kavram. Söz konusu psikolojik rahatsızlığa bu ismin verilmesinin sebebi ise 1973 yılında Stockholm'un Normalmstorg semtinde yaşanan Kreditbanken soygunu girişimine dayanıyor. Jan Erik Olsson isimli soyguncu, üçbankamemuresini rehin alır. Polisle pazarlıklar 6 gün sürer. Sonunda, polis operasyon yaptığında beklenmedik bir durumla karşılaşılır. Rehineler, kurtarılmaya aktif biçimde direnir ama kurtarılırlar. Sonrasında rehineler, mahkemede soyguncu aleyhine ifade vermekten kaçınır. Dahası, aralarında para toplayıp soyguncuların savunmasına yardımcı olur.

Bu süre zarfında rehineler, soygunculara duygusal bir yakınlık hissetmeye başlamıştır. İddiaya göre rehinelerden biri nişanlısını terk ederek Olsson'un hapisten çıkmasını bile bekler. Bu soygun girişimi sırasında polise yardımcı olan kriminolojist ve psikiyatrist Nils Bejerot, rehinelerin bu psikolojisini, 'Stockholm sendromu' olarak kavramsallaştırdı. 'Celladına âşık olmak' diye de tabir edilen bu kavram, kendisine işkence eden veya kötü muamelede bulunan insanlara duygusal olarak yakınlaşma içeren her durum için kullanılmaya başlandı.

Stokholm sendromu birçok rehine olayında yaşanmıştır.

Bir de bu haberi incelerken şöyle garip bir şeyle karşılaştım.Bu olayı aydınlatan çinli gazeteci tutuklanmış sebebi ise Şehrin ve yetkililerin itibarına zarar vermek
Komik ama demi; 6 tane kadın ortadan kaybolcak yıllarca haber alınamayacak ,biriside demiycek ki ,ya nerde bu kadar insanlar;Sonra bir gazeteci bunu araştırıp olayı aydınlatacak devlette bu adamı göz altına alacak vay anam vay!Bu çinliler uçmuş.

Bu arada Kılıçdaroğlu içinde ;AKP ye oy verenler Stockholm sendromuna yakalanmış demişti.Bu hastalığı duymadan önce ne diyorlar diye düşünüyordum.Hastalığı öğrendim ya aklıma geldikçe  tebessüm ediyorum.