DNSChanger Virusu Kaldırma Ve Temizleme

admin tarafından Salı, 07/10/2012 - 12:52 tarihinde yayınlandı

DNSChanger Virus silmek

FBI ,ABD 500.000 üzerindeki bilgisayara sızan DNSChanger virüsü hakkında uyarılarda bulunmuş ve internetteki domain adresleriyle sunucuların ip adreslerini eşleştiren DNS sunucuların fişini çekerek onlara bakım yapacağını bildirmişti.Bu konu bizimde bir hayli dikkatimizi çekti çünkü internetin beynini oluşturan DNS sunucularında böylesi bir hadisenin yaşanması oldukça önemli.

DNSChanger virusunu sizin için araştırdık;

DNSChanger virusu nedir.

Rootkit (işletim sisteminin arka planında çalışan gizli program) tabanlı olan DNSChanger, bilgisayarlara Windows veya Mac OS X için sahte bir güncelleme veya yazılım olarak indiriliyor. Virüs, bilgisayara yüklenmesinin ardından bilgisayarlardaki alan adı sistemlerini (DNS) veya bilgisayarları ağlarda yönlendiren router’ların ayarlarını sessizce değiştiriyor.Böylece örneğin websitemizin adını yazdığınızda www.tersduz.com gibi yönlenmesi gerekli olan 85.153.46.180 ip adresi yerine DNSChanger virusunun istediği yere yönlendiriliyor.Bu karmaşadan kurtulmanın tek yolu ise ne yazık ki internetin fişini kesmek.

DNSChanger Virüsünün Bulaştığını Nasıl Anlarız.

FBI,Internet Systems Consortium (ISC) anlaştı ve bir websitesi adresi geliştirdiler .Hemen www.dns-ok.us adresine girerek bilgisayarınızı kontrol etmeniz gerekli.
Eğer yeşil bir arka plan görürseniz.DNS sunucular sağlıklı çalışıyor demektir.Eğer Kırmızı bir ekran görürseniz virüs sisteminize bulaşmış demektir.

DNSChager System OK

System bilgisayarıma bulaşmışsa ne yapabilirim ?

Bu virüsün tespit eden bir rootkit yazılımı tam olarak geliştirilememiş fakat SecureMac, MalwareBytes'ın geliştirdiği rootkit karşıtı Anti-Malware ve Kaspersky Labs'in TDSSKiller programı virüsün bulaştığı bilgisayarları temizlemek için kullanılabilir.Bunun yanında DNSChanger virüsünden kurtulmak ve son gelişmeleri takip etmek için http://www.dcwg.org/ adresini kontrol etmenizde fayda var.Yada bir süre daha bekleyip tüm antiviruslerin DNSChangeri temizlemek için güncelleme çıkartmalarını beklemek lazım.

 

Etiketler: