Michael Jackson They Don't Care About Us(Kaldırılan Video)

admin tarafından Cum, 11/11/2011 - 15:59 tarihinde yayınlandı

they dont care about us
They Don't Care About Us, ABDli sanatçı Michael Jackson'un 1995 tarihli HIStory isimli albümünden ABD çıkan üçüncü, Avrupa'da ise çıkan dördüncü teklidir. Şarkı, hem sözleri hem de orijinal videosu sebebiyle tartışmalara konu olmuştur. Şarkının sözleri, bestesi ve üretimi Michael Jackson'a aittir.

Şarkının asıl sürümündeki bazı ifadeler Jackson'un anti-Semitist olduğunun ileri sürülmesine yol açtı. Bununla birlikte Jackson iddiaları reddetmiş ve daha sonra Amerikan Anti-İftira Birliği'ne (Anti-Defamation League, ADL)gönderdiği mektupla konuya açıklık getirmeye çalışmış, şarkıdaki sözlerle genel olarak ırkçılığı ve ırk bazlı nefretini kınamaya çalıştığını ifade etmiştir.

Ayrıca Jackson klibinde eleştirdiği ve ayinlerinden bir kesit ortaya koyduğu zenci düşmanı terör örgütü Ku Klux Klan'dan korkmadığını da açıkça belirtmiştir.Sanatçı ayrıca ikinci kez şarkları vasıtasıyla örgüte gönderme yapmıştır.(İlki 1991 yılında ki Black or White)

Bununla birlikte baskılar azalmamıştır ve Jackson iyi niyetinin göstergesi olarak HIStory albümünü piyasadan çekip, tartışmalı sözleri değiştirdikten sonra masrafa katlanarak albümü tekrar piyasaya sürmüştür.

Ayrıca şarkı HIStory turnesinin üç şarkılık açılış introsu içinde yer almıştır. Michael Jackson'ın Temmuz 2009'da Londra'da düzenleyeceği This Is It turnesinin şarkı listesinde de yer alan şarkı, Jackson'ın ölümünden iki gün önceki provalarda kendine yer bulmuştur.
arkının orijinal videosunda Jackson bir hapishanede şarkıyı söylerken gözükmektedir. Bunun yanı sıra şiddet içeren çeşitli gerçek görüntüler de videoda bulunmaktadır. Bu sebeple MTV videoyu yayım listesinden şiddet içerikli görüntüler barındırdığı sebebiyle kaldırmıştır. Bunun üzerine Jackson ve video yönetmeni Spike Lee videonun Brezilya'da geçen farklı bir sürümünü üretmişlerdir.

Aşağıda video Michael Jackson'nun yasaklanan videosunu Türkçe altyazılı olarak göstermektedir.

 

Kaynak:Vikipedi

 

Etiketler: