Modern Bilim Ne İşe Yarar Ki ?

admin tarafından Cts, 09/17/2011 - 17:58 tarihinde yayınlandı

Nobel Ödülü
Modern bilim; Hani bu nobel alan bilim adamları tarafından havalı havalı buluşlar vardır ya onlar işte(Bu nasıl bir tarif) ,neye yarar bu buluşlar diye uzun süredir düşünmekteyim.Ufak bir araştırmadan sonra ilginç bir şey buldum;
1952 yılında Harvard Üniversitesinden Dr. Edward PURCELL  ve Stanford Üniversitesinden Dr. Felix BLOCK’ un Manyetik Rezonans sistemiyle moleküllerin parçalanabileceğini bulmuşlar. İyide ,ne yani böyle ilginç bir buluş nerede kullanılabilir ki kim bir manyetik alanla molekülleri parçalamak isterki,İstersede günlük hayatta kullanabilecekmiyiz biz öyle şeyleri;

Çamaşır yıkama topu

İşte baktım bu buluş ne işe yarar diye hemen güncel bir örnek buldum hani bu detarjansız, kireç çözücüsüz çamaşır yıkanacağını idda eden toplar var ya işte onlar Manyetik rezenonans ile kirecin yapısını bozup makinadaki metal parçalara bağlanamasını sağlıyormuş.(Tamam kireç çözücü kısmı tamamda deterjan kısmı nasıl olacak onu hala anlayabilmiş değilim.)

Neyse yani modern bilim günlük hayatta bile kullanılabiliyormuş.

Bir ilköğretim öğrencisi gelip sorar hocam bu koordinat sistemi bizim ne işimize yarayacak cinsinden ya! İşte  o bilgisayar dediğin GPS dediğin aletlerin hepsi Koordinat sistemleri ile çalışıyor.Lakin bizim süper sonik hocalar kendiside KPSS çalışmaktan bir şey bilemedikleri için(hele eski hocalar tam bir facia onlar koordinat sisteminiz diklemesine çizilen iki çizgi biliyor hala) konuyu anlatıp geçmiştir.Demem o ki Modern bilim bile günlük hayatta çok feci kullanımları varken hala bir ilköğretim öğrencisinin gelipte en temel matematik ve geometri konularının ne işe yarayacağını bilmemesi çok acı.Ezbercilikte en dip nokta bu galiba !

Ay

Evet birde uzay araştırmaları var kadar gereksiz.Bir insan aya gidip ne elde ederki?
Hiç ne elde etsinki microchipler,dayanıklı lensler,ayakkabı astarları,Uydu televizyonları,Joystcik,bina izalasyonları dondurulmuş gıdalar vb...
İşte insanın aya gitmek için verdiği mücadele sonunda bir çok keşif gerçekleşmiş ve ay binlerce müthiş icada ilham kaynağı olmuş.

Kanser Dedektörü: Farklı kanser türlerinin teşhisinde kullanılan Kanser Dedektörü, ilk olarak uzay gereçlerindeki kusurların tespiti için geliştirildi.
Mikroçip: Modern mikroçiplerin atası Apollo’nun yön bilgisayarında kullanılmıştı.

Kablosuz Aletler: İlk kablosuz aletler, Ay yüzeyinde kullanılmak için tasarlanan delgi ve vakum aletleriydi.

Kulak Termometresi: Vücut sıcaklığını ölçen kamera benzeri ilk lensler, yıldızların doğumunu görüntülemek için kullanılmıştı.

Dondurulmuş Gıdalar: Yiyeceklerin ağırlığını azaltıp, ömrünü uzatan dondurma tekniklerini NASA’nın araştırmalarına borçluyuz.

Bina İzolasyonu: Evlerin izolasyonunda kullanılan yansıtıcı maddeler, ilk olarak uzay araçlarını radyasyondan korumakiçin geliştirildi.

Görünmez Diş Teli: Uzay araçlarında kullanılan materyaller artık diş tellerinin neden olduğu görüntülerin yaşanmasını önlüyor.

Joystick: Bilgisayar oyunlarının olmazsa olmazı joystickler ilk olarak Apollo Ay Aracı’nda kullanıldı.

Akıllı Süngerler: Uçak yolculuklarında iniş sırasında yaşanan sarsıntıları azaltan ve sonrasında eski haline dönen akıllı süngerler, astronotların kasklarında kullanılan şok emicilere dayanıyor.

Uydu Televizyonu: Uzay araçlarının göndediği sinyalleri düzenleyen teknoloji daha sonra uydu televizyonlarındaki ses ve görüntü sinyallerinin düzenlenesinde kullanılıyor.

Dayanıklı Lensler: Astronot kasklarında kullanılan özel madde ile çok daha dayanıklı lensler üretiliyor.

Ayakkabı Astarı: Spor ürünleri üreten firmalar, astronot giysilerindeki gelişmeleri kendi ürünlerinde kullanarak, daha hafif ve hava alabilen ayakkabılar üretiyor.

Duman Dedektörü: İlk ayarlanabilir duman dedektörü, yanlış alarmları engellemek için NASA tarafından geliştirildi.

Mayo: Speedo tarafından geliştirilen ve yüzücülere haksız avantaj sağladığı için yasak getirilen özel mayolar, NASA’nın uzay araçlarında sürtünmeyi engellediği teknoloji ile aynı prensiplere sahip.

Su Filtresi: Günümüzde kullanılan su filtreleri, temelde NASA’nın uzayda bakterilere karşı geliştirdikleri ile aynı.

İlginç Demi!

Etiketler: