Öğrenciler Daraprim İsimli İlacı Kendileri Sentezledi

admin tarafından Paz, 12/11/2016 - 17:20 tarihinde yayınlandı
Daraprim fiyat sentezleme
Geçen yıl borsacı Shkreli’nin antiparaziter ilaç Daraprimi alıp, fiyatını bir gecede 13.50$’dan 750$’a çıkarması eleştiriler eşliğinde manşetlerde yerini almıştı.
Zamlanan bu ilaca sosyal medyada bir çok eleştiri gelmiş ,şirket ilacın satışını durdurmak ve çalışanları işten çıkarmakla tehdit etmişti.Bir grup liseli bilim meraklısı genç kimya öğrencisi 3,7g’lık Daraprim etken maddesini sadece 20$’a üretmeyi başardılar! Bu 20$ ürünün ticari değeri şuanda 35000$ karşılık gelmekte.
Şirket tepkilere daha fazla dayanamayıp ilacın fiyatında %50 indirim yapmak zorunda kaldı.
 
 
DARAPRİM NEDİR?
Daraprim esas olarak bazı plazmodyum türlerinin etken olduğu sıtmadan “korunmakta” kullanılan bir ilaçtır. Sıtmanın endemik olduğu bölgelere seyahat edecekler, bu ilaçla kendilerini sıtmaya karşı koruyabilirler.

İLAÇ DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ ZORUNLU İLAÇ LİSTESİNDE

Daraprim, Dünya Sağlık Örgütü’nün Zaruri İlaçlar Listesi’nde yer almakta. Özellikle AIDS hastaları, kemoterapi alan hastalar ve hamileler gibi bağışıklık sistemi zayıf kişilerde toksoplazmozis, sıtma gibi enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir antiparaziter ilaç.
 
Aslında daraprim sıtmadan korunma ve tedavide tek seçenek değildir. İlacın diğer bir endikasyonu olan toksoplazmozis ise oldukça yaygın olmasına rağmen, birçok insanda rahatsızlık oluşturmayan bir hastalıktır. Ancak AIDS veya kanser gibi bağışıklık sistemini çökertebilen durumlar eşlik ettiğinde, basit bir parazit enfeksiyonu, en çok 1 ay içinde tedavi edilmediğinde, ölümcül bir durum haline gelmektedir. Bu nedenle daraprim bu hastalar için “yaşam kurtarıcı” bir ilaç halini almaktadır. Şirketin ilaç fiyatını 50 kat arttırması, bağışıklık sistemi çökmüş hastalar için tedavi giderlerini aşırı ölçüde arttırdığından “insani” bir krize yol açmıştır.
 
Daraprim etken maddesini yapabilmek için (primentamin) öğrenciler internetten 100g’ı 36,50$ olan bir kimyasal (2,4-klorofenil asetonitril) ile çalışmalarına başlıyorlar. Kimya öğretmenleri Malcolm Binns, patentli metodun küçük laboratuarları için riskli olması ve tehlikeli yan maddeler oluşturması sebebiyle, primentamin üretmek için yeni bir yol bulmak zorunda kaldıklarını söylüyor. 12 aylık çalışmalarının sonunda 3,7g  primentamin sentezlemeyi başarıyorlar. Maddenin saflığının Williamson tarafından bir spektograf ile onaylanmasının ardından, ekip sonuçları Avustralya Kraliyet Kimya Enstitüsü NSW Organik Kimya Sempozyumu’nda sunuyor.
 
Williamson, Morning Herald’a yaptığı açıklamada “Bu gördüğüm en güzel spektrograflardan birisiydi” diyor, “yaklaşık 110.000$’lık ilaç değerinde.”
 
İlaç ABD’de hala çok pahalı iken; Avustralya gibi ülkelerde ise, 1 tablet yaklaşık 1-2$ tutarında. Bunun sebebi ilacın bu ülkelerde patentsiz olması. Oysa Turing Pharmaceuticals ABD’de ilacın dağıtımını “kapalı dağıtım modeli” üzerinden yapmakta. Bu; öğrencilerin yeni ilacı gibi bir rakibin, ABD’de satılabilmesi için Shkreli’nin ürünü ile aynı etkide olduğunu karşılaştırma deneyleriyle kanıtlamak zorunda demek. Bu noktada, eğer Shkreli bu karşılaştırma deneylerine izin vermezse, üreticiler ilacı milyonlarca dolar tutması muhtemel, sıfırdan yapılacak yeni bir klinik araştırmaya sokmak zorunda.
Etiketler: