Parkinson ve Bakla

admin tarafından Cum, 04/22/2011 - 15:19 tarihinde yayınlandı

bakla,parkinson
Bu gün bir parkinson hastası yaşlı bir hacı amca cebinden bir kafanoz çıkardı ve içindekinin ne olduğunu sorduğumda tanıdık bir bitki ,bakla olduğunu söyledi.
(bazı yörelerde karabakla yada eşek baklasıda derler.)küçük kafanozdaki baklayı bir el çabukluğuyla yerken bundan 250 gram yemem lazım fakat nerde o kadar yemek
çok yediğinde dokunduğunu söyledi fakat azda olsa baklayı yemenin kendisine çok iyi geldiğini hastalığını oldukça faydalı olduğunu söyledi.
Bende bu bakla olayını inceledim ve bir kaç sitede bilgilere rastladım.özellikle bulduğum şu bilgi oldukça etkileyici;

Günde 250 gram bakla iyi gelir

Parkinson Hastalığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Önder Akyürekli, 1942 İzmir doğumlu. 1977’de Türkiye’nin ilk "Nöroloji Yoğun Bakım Ünitesi"ni Ege Üniversitesi’nde kurdu. 24 yıldır Parkinson ve Hareket Bozuklukları ve Nörootoloji-Nörooftalmoloji Ünitesi’nin yönetimini sürdürüyor. Hocam, ne diyorsunuz Durul Gence’nin bakla savaşı için?

- Taze bakla, önemli ölçüde "Dopamin"in öncül maddesi olan "L-Dopa" içeriyor. Taze baklanın 40 gramında 135 gram L-Dopa var, çok yüksek. Yoğurtsuz olmak kaydıyla günde 250 gram zeytinyağlı taze bakla yiyen hastanın bozulan hareketleri düzelebiliyor. Ama bakla asla tek başına ilaç değildir, normal Parkinson hastalığı ilaçlarıyla birlikte alınmalıdır. Ayrıca taze baklanın fazla yenmesi, hastalarda istem dışı huzursuz hareketlerin çıkmasına neden olabiliyor. Parkinson hastalarının yiyeceklerinin iyi ayarlanması gerekir. Dopamin ilaçları, aç karnına ve bol su ile alınmalıdır. Proteinli gıdalar ilaçların mideyi terk etmesini geciktirdiği gibi, beyindeki etkileri azalır.

Bu nedenle hasta, proteinli gıdaları akşamları ilaç alımından 1-1,5 saat sonra yemelidir. Geçtiğimiz yıllarda, sigara içenlerin Parkinson’a yakalanma risklerinin, içmeyenlere göre daha düşük olduğu yolunda yayınlar vardı. Sigaradaki nikotinin, beyinde eksilmiş olan Dopamin düzeyini arttırdığı ileri sürülüyordu. Ancak son bilimsel araştırmalar, sanılanın tam tersine sigaranın son derece zararlı olduğunu kanıtladı. Sigaranın sağlık için son derecede zararlı olduğu, birçok ölümcül hastalığa yol açtığı zaten kesin olarak belirlenmiş durumda. Son yıllarda kahve ve yeşil çayın Parkinson’a karşı koruyucu etkisinin olabileceğine dair veriler elde edildi ama, henüz kesin değil.

Zaten bir çoğumuz severek yemeğini yediği bu bitkiyi parkinson hastalığından muzdarip olanların denemesinde fayda var.Yanlız kullanan amcadan aldığım bir püf noktasınıda unutmadan aktarayım.kendisi taze haşlanmış baklayı tüketmekte kurusunun pek iyi gelmediğini söylemekteydi.

Alıntı kısmı için kaynak : Hürriyet