Yemezler

admin tarafından Pzt, 08/20/2012 - 12:40 tarihinde yayınlandı

GDO Hayır

Sivil toplum örgütlerinin çabaları sonucu GDO'lu ürünlerin ithalat başvuruları geri çekildi.Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu sivil toplum ve kamuoyunun görüşlerini dikkate alarak 29 adet gıda amaçlı GDO için ithalat başvurusunu geri çektiğini duyurdu.Başvuruların geri çekilmesinde başta greenpeace başlattığı yemezler isimli kampanya önemli bir katkı sağladı kampanyaya 325bin kişinin katıldığı bildirildi.

Yine de sürecin sonlanmadığını belirten Tarık Nejat Dinç (Greenpeace Akdeniz Tarım Kampanyası Sorumlusu) , geriye Ünak Gıda'nın üç tane soya çeşidiyle ilgili başvurusu kaldığını hatırlattı. "Bu başvuru da geri çekilirse, gıda amaçlı GDO'lar gündemden düşmüş olacak" diye konuştu.

Dinç, Greenpeace'in tüm başvurular geri çekilene kadar kampanyayı sürdüreceğini ifade etti ve ekledi:
"Esas hedefimiz, kanunda ve yönetmeliklerde gıda ve yem amaçlı GDO'ların tamamen yasaklanması. Yani başvuru yapılamayacak şekilde bir düzenlemenin olması.
"Başvuruların geri çekilmesi herkese gösterdi ki; kamuoyu talebine sahip çıktığı zaman bir şeyleri değiştirebiliyor."
Greenpeace, yaptığı yazılı açıklamada da başvuruarın geri çekilmesini "Türkiye Bayrama Afiyetle Giriyor" diyerek duyurdu. Açıklamada "GDO'suz Türkiye yaratmak için şimdi sıra, GDO'lara karşı olduğunu açıklayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker'de" ifadesine yer verildi.
Kaynak:Bianet

Etiketler: